Wysyłka gratis
Pełną paletę wysyłamy gratis na terenie Polski!
Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne
Yes we care
Pobierz Katalog 2024

Data: 01.08.2019

Autor: ToM-PaR

Drukuj

Zapisz jako PDF

Jak przygotować samochód na zimowe ferie?

Przygotowując samochód do zimowych wojaży, zwróćmy uwagę przede wszystkim na te elementy, których sprawność znacznie podniesie bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w zimie. Nie zapomnijmy również o zaplanowaniu podróży i o drobnych przyjemnościach w jej trakcie.

Mapa drogowa i nawigacja satelitarna – to nie wszystko, co może przydać się w drodze. Są sprawy dużo ważniejsze, np. odpowiednie opony zimowe i dobre ciśnienie, idealny stan koła zapasowego, właściwy poziom płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy na zimę. To niby są drobiazgi, których skontrolowanie zajmuje chwilę, ale jeśli tego nie zrobimy, za zaniedbania zapłacimy stresem w trakcie podróży. Pamiętajmy, że niezbędne są też apteczka, gaśnica, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy, odblaskowa kamizelka, podnośnik i klucze. Uwaga! Nie zapominajmy o kontroli poziomu oleju silnikowego, jego dolaniu lub wymianie i ewentualnie wymianie filtra. Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy od stanu opon zimowych. W przypadku kontroli głębokości bieżnika wypróbujmy sposób na dwugroszówkę. Monetę dwugroszową można wsunąć w rowek bieżnika, koroną orzełka w dół. Krytyczny poziom zimowego bieżnika – poniżej 4 mm – jest wtedy, kiedy widać całą koronę.

Chcąc zużyć jak najmniej paliwa, zadbajmy o stan filtra powietrza- wymieniać go trzeba zawsze po przejechaniu 15 tysięcy km.  Dla bezpieczeństwa nie możemy zapomnieć też o sprawności układu hamulcowego. O tym niebezpieczeństwie, że z samochodowymi hamulcami jest coś nie tak, świadczy: wydłużenie drogi hamowania, metaliczny odgłos towarzyszący hamowaniu, luźny, niestawiający oporu lub trzęsący się pedał hamulca, „ściąganie” w trakcie hamowania i dym wydobywający się z kół, szybkie zużywanie płynu hamulcowego oraz jego ślady widoczne na kołach. Akumulator jest także bardzo ważnym elementem auta, który bezwzględnie należy sprawdzić. Jeżeli jego sprawność budzi wątpliwości przed wyjazdem warto pomyśleć o wymianie, gdyż w przypadku niskich temperatur niesprawny akumulator może skutecznie sprawdzić nam niemiłą niespodziankę. Ponadto, należy pamiętać o zabraniu do bagażnika odpowiednich narzędzi do odśnieżania i usuwania lodu – jak szczotko-skrobaczki.

Wybierając się w długie zimowe trasy zabieram także saperkę lub składaną łopatę, latarkę ze sprawną baterią, przewody rozruchowe, matę zabezpieczającą przed zamarzaniem szyby czołowej, płyny do rozmrażania szyb, skrobaczkę oraz zmiotkę do śniegu”- podpowiada Renata Gutowska, którą często jeździ z synami na narty do Austrii. „Dodatkowo kierowcy, którzy planują wyjazdy na trasy górskie powinni pamiętać o zabraniu łańcuchów.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. Dobre zaplanowanie trasy jest ważniejsze, niż się to wydaje wielu kierowcom wybierającym się w dłuższą podróż. Znając jej przebieg, unikniemy zmęczenia, które bardzo poważnie obniża bezpieczeństwo jazdy. Ustalając trasę przejazdu, wybierajmy główne, dobrze oznakowane drogi, przy których znajdują się stacje benzynowe, parkingi i miejsca, gdzie można coś przekąsić i odpocząć. Taka trasa ma większe szanse na to, że będzie odśnieżona i odpowiednio przygotowana do jazdy.

 

Data: 15.07.2019

Autor: ToM-PaR

Drukuj

Zapisz jako PDF

Nieodśnieżony samochód – jaki grozi mandat?

Chyba żaden kierowca nie lubi codziennego odśnieżania pojazdu w zimie. Mróz szczypie skórę, a my musimy zmagać się z zalegającym na samochodzie śniegiem. Mamy więc pokusę – a może by tak nie odśnieżać dziś auta? niestety – kierowcy muszą pamiętać, aby przed wyruszeniem w podróż dokładnie odśnieżyć samochód. Taki przypadek naraża nas na mandat. I to spory!

Każdy samochód, który jest nieodśnieżony, może zainteresować policję. Według przepisów kodeksu drogowego auto musi być przygotowane do jazdy tak, by nie zagrażało innym. Śnieżny puch unoszący się za naszym samochodem w trakcie jazdy może wyglądać spektakularnie, ale ogranicza widoczność kierowcom za nami, dlatego to na nas spoczywa obowiązek odśnieżenia. Śniegu musimy pozbyć się nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika i maski. Istotne jest także dostateczne pole widzenia kierowcy. Co ważne, należy również oczyścić także przednie i tylne światła, by zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności świecenia reflektorów.

Za nieodśnieżenie lub jedynie niechlujne odśnieżenie auta grozi mandat od 50 do 500 zł i aż sześć punktów karnych! Za  nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 100 zł mandatu i trzy punkty karne.

Również za zdawałoby się niewinne rozgrzewanie silnika na postoju można zostać ukaranym. Odśnieżając pojazd przy włączonym silniku łamiemy aż dwa przepisy. Pierwszy z nich to zakaz oddalania się oddalania się od samochodu z uruchomionym silnikiem w terenie zabudowanym, za który grozi nam mandat w wysokości 100 zł. Drugi przypadek to z kolei przepis o zakazie postoju pojazdu z pracującym silnikiem na dłużej niż minutę ze względu na nadmierną emisję spalin lub hałasu – za to przewinienie grozi mandat w wysokości 300 zł.

Jak widać, nie warto ryzykować nie tylko swoim portfelem ale i bezpieczeństwem. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze. Z odpowiednim sprzętem cały proces nie musi być uciążliwy. W naszej ofercie mamy doskonałej jakości, ergonomiczne szczotko-skrobaczki z miękkimi uchwytami, które są odporne na wysokie mrozy. Mają wzmocnione skrobaczki dla szybkiego zeskrobywania lodu z szyb i szczotkami do odśnieżania z silnym, a jednocześnie delikatnym dla karoserii włosiem. Do dzieła!