Wysyłka gratis
Pełną paletę wysyłamy gratis na terenie Polski!
Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne
Yes we care
Pobierz Katalog 2024

Data: 15.07.2019

Autor: ToM-PaR

Drukuj

Zapisz jako PDF

Nieodśnieżony samochód – jaki grozi mandat?

Chyba żaden kierowca nie lubi codziennego odśnieżania pojazdu w zimie. Mróz szczypie skórę, a my musimy zmagać się z zalegającym na samochodzie śniegiem. Mamy więc pokusę – a może by tak nie odśnieżać dziś auta? niestety – kierowcy muszą pamiętać, aby przed wyruszeniem w podróż dokładnie odśnieżyć samochód. Taki przypadek naraża nas na mandat. I to spory!

Każdy samochód, który jest nieodśnieżony, może zainteresować policję. Według przepisów kodeksu drogowego auto musi być przygotowane do jazdy tak, by nie zagrażało innym. Śnieżny puch unoszący się za naszym samochodem w trakcie jazdy może wyglądać spektakularnie, ale ogranicza widoczność kierowcom za nami, dlatego to na nas spoczywa obowiązek odśnieżenia. Śniegu musimy pozbyć się nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika i maski. Istotne jest także dostateczne pole widzenia kierowcy. Co ważne, należy również oczyścić także przednie i tylne światła, by zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności świecenia reflektorów.

Za nieodśnieżenie lub jedynie niechlujne odśnieżenie auta grozi mandat od 50 do 500 zł i aż sześć punktów karnych! Za  nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 100 zł mandatu i trzy punkty karne.

Również za zdawałoby się niewinne rozgrzewanie silnika na postoju można zostać ukaranym. Odśnieżając pojazd przy włączonym silniku łamiemy aż dwa przepisy. Pierwszy z nich to zakaz oddalania się oddalania się od samochodu z uruchomionym silnikiem w terenie zabudowanym, za który grozi nam mandat w wysokości 100 zł. Drugi przypadek to z kolei przepis o zakazie postoju pojazdu z pracującym silnikiem na dłużej niż minutę ze względu na nadmierną emisję spalin lub hałasu – za to przewinienie grozi mandat w wysokości 300 zł.

Jak widać, nie warto ryzykować nie tylko swoim portfelem ale i bezpieczeństwem. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze. Z odpowiednim sprzętem cały proces nie musi być uciążliwy. W naszej ofercie mamy doskonałej jakości, ergonomiczne szczotko-skrobaczki z miękkimi uchwytami, które są odporne na wysokie mrozy. Mają wzmocnione skrobaczki dla szybkiego zeskrobywania lodu z szyb i szczotkami do odśnieżania z silnym, a jednocześnie delikatnym dla karoserii włosiem. Do dzieła!